Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Metallföremål, övrigt / Bricka 5806024



*

nr 580 6024


Bricka

Gense, rostfritt stål, rund med två handtag, delvis svart bakelit, längd: 47 cm, märkt:”18 Gense 8 STAINLESS SWEDEN”


Utrop:

100 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 april 2009
kl 18:18:05


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/4 14:58:02 1      200 kr
21/4 22:09:15 2      300 kr
22/4 16:59:23 1      300 kr
27/4 15:11:33 3      Vinnande bud
27/4 18:02:50 4      400 kr
27/4 18:04:15 4      500 kr



  • Specialauktion
  • 27 apr

TEMA 20- & 30-tal

Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.



Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
  • Läs mer...
Børge Mogensen (1914-1972)
Dansk snickarmästare och möbelformgivare och lärare vid Kunstakademiets Møbelskole i Köpenhamn.
GENSE
GENSE etablerades i Eskilstuna 1856 av Gustav Eriksson och är ett akronym av Gustav Eriksson NySilverfabrik i Eskilstuna. GENSE är kanske främst känt för sin bestickstillverkning.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bricka delvis svart bakelit gense metallföremål rostfritt stål rund med två handtag
  • 6238 Bricka
    Alessi. Diameter: 48 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 maj kl 19:42
  • 5177 Bricka
    Försilvrad. Lars Holmström (1894-1959), Sverige. A..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 maj kl 18:21
  • 6114 Ljusbricka
    metall. Diameter: 20 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    6 maj kl 19:05




Ladda ner broschyr